فوق تخصص قدد

فوق تخصص قدد

 متخصص غدد

متخصص غدد فردی است که بیماری‌های هورمونی را به طور کامل مورد مطالعه قرار داده و بهترین درمان‌های ممکن را می‌شناسد، حتی در مواقعی که راه‌های مرسوم درمان جواب نمی‌دهد. متخصص غدد بر خلاف پزشک خانواده یا پزشک عمومی هورمون‌ها و بیمار‌ی‌های هورمونی را به طور عمیق مورد مطالعه قرار می‌دهد و بهترین روش درمان ممکن را پیدا می‌کند. بیشتر پزشکان عمومی دارای تخصص لازم برای تشخیص و درمان بیماری‌های اصلی هستند، اما گاهی اوقات نیاز به کمک یک متخصص است.

پزشک فوق تخصص غدد به بررسی بیماریهای غدد درون ریز و ارایه درمان یا کنترل این اختلالات میپردازد.غدد درون ریز در بزرگسالان

شامل غدد تیرویید،فوق کلیوی،بخش درونریز لوزوالمعده،گناد و هیپوفیز میباشند.همچنین بررسی اختلالات  رشد و کوتاهی قد و بررسی

علل و درمان بلوغ زودرس از دیگر وظایف متخصصین  غدد است.

در ادامه مختصری در مورد بیماریهای غدد فوق فراخواهیم گرفت.

بیماریهای تیرویید شامل پرکاری،کمکاری،بزرگی یا گواتر ساده،گواتر گره ایی و بدخیمیهای تیرویید میباشد.

بیماریهای غدد فوق کلیوی  شامل کمکاری و یا افزایش ترشحات ان میباشد که در نوع اخیر افزایش فشارخون جزو تابلوی اصلی بیماریست.

بخش درونریز لوزولمعده مسئول ترشح انسولین در بدن است و در صورت اختلال در تولید یا اثر انسولین بیماری دیابت یا مرض قند ایجاد میگردد.

هیپوفیز غده کوچکی در مغز است شایعترین بیماری ان رشد توده های خوشخیم یا ادنوم در هیپوفیز است.

گناد یا غدد. جنسی در زنان تخمدانها و در مردان بیضه ها میباشند که فرایند تولید مثل و خصوصیات جنسی هر جنس را کنترل مینمایند.

متخصص غدد به بیماران غیر معمول کمک می‌کند

برخی از بیماران به امراضی مبتلا هستند که به صورت طبیعی پیشرفت می‌کنند. روش‌های درمانی استاندارد روی آن‌ها جواب می‌دهد و می‌توانند با مصرف دارو به صورت خوراکی یا تزریقی دوره‌ی درمان را بگذرانند بدون این‌که اختلالی در زندگی روزمره‌شان به وجود بیاید.

اما روش‌های درمانی مرسوم برای برخی دیگر از بیماران بی‌تاثیر است. آن‌ها این روش‌های درمانی را مو به مو انجام می‌دهند اما به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسند. در این موارد، نیاز است که یک متخصص غدد بررسی و اطمینان حاصل کند که تمام روش‌های درمانی ممکن به کار گرفته شده است.

برخی از بیماران به خاطر ابتلا به بیماری‌های دیگر که روی مشکلات هورمونی آن‌ها تاثیر می‌گذارد نیاز به مرااقبت‌های ویژه دارند. این دسته از بیماران ممکن است مشکلات ژنتیکی مثل فیبروز کیستیک داشته باشند که روی نحوه‌ی واکنش بدن آن‌ها به درمان‌ها اثر می‌گذارد.

افراد مبتلا به بیماری‌های معمولی ممکن است به ارزش یک متخصص غدد پی نبرند، اما بیمارانی که مشکلات عادی ندارند قدر این متخصصین را می‌دانند. بیماران غیر معمول برای درمان بیماری‌های هورمونی خود نیاز شدیدی به کمک یک متخصص غدد دارند.

متخصص غدد با پزشک عمومی شما همکاری می‌کند

مراجعه به متخصص غدد به این معنا نیست که پزشک اولیه‌ی خود را دیگر هرگز نخواهید دید. مراجعه به متخصص غدد هنگام ابتلا به بیماری‌های هورمونی امکان دیگری به شما می‌دهد که بتوانید سلامتی خود را به دست بیاورید.

به یاد داشته باشید اگر تشخیص داده شد که به بیماری هورمونی مبتلا هستید هدف شما باید این باشد که هر کاری را برای درمان بیماری خود انجام دهید. این کار اغلب با کمک یک متخصص غدد امکان پذیر است. همین امروز به یک متخصص غدد مراجعه کنید و با مراقبت‌های صحیح پزشکی در مسیر سلامتی گام بردارید.